Етика спілкування з слабочуючими людьми

Нечуючі та слабочуючі люди спілкуються за допомогою жестів та міміки. За ступенем втрати слуху розрізняють такі категорії: слабочуючі, «практично» нечуючі та повністю нечуючі[1].

Слабочуючих людей можна ідентифікувати за наявністю слухового апарату (хоча багато людей їх не носять, чи не можуть їх купити, а апарати нового покоління дуже складно побачити).

«Практично» нечуючі та повністю нечуючі можуть не носити слухові апарати взагалі. Деякі з них відмінно читають по губах і можуть розуміти, що ви говорите, але більшість з них спілкуються жестовою мовою.

Візуальне спілкування за допомогою жестів іноді лякає і, на перший погляд, здається дивним, але ці рекомендації допоможуть вам вільно спілкуватися з слабочуючими та нечуючими людьми:

 • Приверніть увагу такої людини, перш ніж заговорити.Встановіть зоровий контакт.

  За необхідності можете помахати рукою чи просто доторкнутися до людини, щоб привернути її увагу.

  Але будьте ввічливим і не тикайти пальцем в таких людей, оскільки серед слабочуючих та нечуючих людей це вважається нечемним, тому злегка торкніться людини, яку ви не знаєте.

  Найкраще доторкнутися до плеча, кілька разів злегка натиснувши на нього. [2]

 • Залишайтеся в полі їх зору.Намагайтеся, щоб ваші очі були на тому ж рівні, що і в них (якщо людина сидить – сядьте і ви, якщо людина встала – встаньте і ви, компенсуйте велику різницю в висоті).

  Ви повинні знаходитися від слабочуючої людини трохи далі, ніж зазвичай (1-2 метра). [3] Це необхідно для того, щоб добре бачити всі жести.

  Якщо ви в приміщенні – переконайтесь, що світла достатньо і співрозмовник добре вас бачить.

  Якщо ви на вулиці – станьте обличчям до сонця, так щоб на слабочуючого співрозмовника не падала тінь. [3]

 • Привітайтеся спокійним голосом і тоном.Шепіт чи крик будуть спотворювати ваші губи, тому співрозмовник може не зрозуміти, що саме ви говорите (багато слабочуючих та нечуючих людей вміють читати по губах).

  Якщо ви говорите дуже швидко – слабочуючому співрозмовнику буде важче вас зрозуміти.

  Підвищення голосу не дуже допомагає, оскільки людина, з якою ви спілкуєтеся, буде почуватися ніяково, а люди, які будуть поруч, реагуватимуть на це.

  Якщо ви бачите, що людина не вміє читати по губах, ви можете з нею спілкуватися за допомогою блокнота і ручки. Напишіть привітання, своє ім’я та про що ви хочете пооворити.

  Якщо у вас є густа борода і пишні вуса, глухій людині буде важче зрозуміти, що ви говорите. [4]

  Багато слабочуючих люди зможуть вас почути в порожньому приміщенні, але в галасливому ресторані чи в місці, де високий фоновий шум, у них це не вийде.

  Не тримайте руки біля рота, коли говорите. Не жуйте.

 • Встановіть емоційний контакт.Ваші очі, як і міміка, теж говорять.

  Якщо у вас є окуляри – зніміть їх, хоча б на деякий час.

  Усмішка, рух очей і брів –все це допомагає налагодити контакт.

 • Використовуйте жести і візуальні підказки.Зупиніться або затримайтеся на будь-якому предметі, про який ви говорите, дочекайтеся, поки людина подивиться на вас, а потім продовжуйте розмову.

  Ви також можете використовувати мімічні дії як-то: пити, їсти, стрибати, ходити тощо, щоб проілюструвати свої слова.

  Підніміть пальці, щоб показати цифри.

  Пишіть в повітрі, щоб показати, що ви пишете лист тощо.

 • Будьте ввічливими.Якщо вас відволікають речі, які нечуюча чи слабочуюча людина може не помітити (телефонний дзвінок, стукіт у двері), поясніть, чому ви відволіклися. [5]
 • Не жартуйте над їх слухом, не переривайте спілкування після того, як ви дізналися, що ваш співрозмовник – нечуючий чи слабочуючий.Не показуйте свого роздратування, якщо слабочуючий співрозмовник попросив повторити сказане.

  Дайте йому можливість висловити свою незгоду, спілкуйтесь з ним на рівних.

  Ввічливість – запорука приємного спілкування.

 • Встановіть мобільний додаток Перекладач жестової мови (Перекладач ЖЯ) на свій смартфон і спілкуйтеся з слабочуючими та нечуючими людьми за допомогою онлайн контакт-центру перекладу жестової мови.
[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Hearing_impairment#Quantification_of_hearing_loss

[2] http://www.signgenius.com/info-do%27s&don%27ts.shtml

[3] http://www.deafsocietynsw.org.au/information/communication.html

[4] http://www.his.com/~lola/deaf.html

[5] http://www.metrokc.gov/dias/ocre/deaftips.htm

Shopping Basket
[JoinForm]