bfa99cda-48d2-486b-875c-b9f32511f8c7

Говорити «НІ!» без почуття провини

«Ні» – одне з найкоротших слів у будь-якій мові, але саме його найчастіше складно вимовляти. Кожному з нас варто навчитися говорити «ні», не відчуваючи провини при відмові. Кожен з нас потрапляв у таку ситуацію: ви завалені власними справами по горло, але надходить чарівний дзвінок від знайомого, або приходить e-mail чи просто до тебе підходить колега з проханням щось зробити для нього. Ви б і раді допомогти, але не маєте часу, щоб розгребти хоча б свої справи, не те що чужі. В такі моменти ми відчуваємо розчарування: нам погано, ми почуваємо себе зобов’язаними чи відчуваємо, що на нас давлять. І коли ми змушені відмовити, майже гарантовано відчуваємо провину. Ми часто почуваємося винними, тому що не тільки думаємо, що робимо боляче іншій людині, але очікуємо, що вона щось зробить у відповідь. Ми думаємо: «Вона буде ненавидіти мене», «Він розсердиться» або «Мене звільнять» . Наш мозок програє найгірший сценарій. Натомість давайте зробимо крок назад і подивимося на інші, набагато ймовірніші варіанти, які наш мозок пропускає, відразу орієнтуючись на негативний сценарій розвитку подій. Жінки, що потерпіли від домашнього насильства, навіть вивільнившись із токсичних стосунків, ще довгий час боїться говорити з оточуючими і, тим більше, не може відмовляти.

Як можна сказати «НІ!» без почуття провини.

Спосіб 1: Запропонуйте альтернативу. Це найпростіший спосіб сказати «ні» . Відхиліть запит, але запропонуйте втішний приз: «Я не можу з тобою зустрітися сьогодні, але давай зустрінемось завтра» . Переконайтеся, що ви не пропонуєте інший варіант не через відчуття провини, а ви справді готові це зробити.

Спосіб 2: Підключайте емпатію, коли кажете «ні». Демонстрація того, що ви дійсно почули та зрозуміли запит людини, допоможе їй почуватися краще. Скажіть: «Ти докладаєш усіх зусиль, щоб зробити чудове весілля для твоєї сестри; я хотіла би взяти організацію на себе, щоби звільнити твої руки, але зараз я просто не можу».

Спосіб 3: Зішліться на щось об’єктивне. Поясніть свою недоступність вашим графіком, робочим навантаженням, іншими обов’язками або іншими зовнішніми об’єктивними обставинами, які знаходяться поза вашим контролем. І щоб уникнути незручності від запитання: «Ви зайняті цього тижня? Тоді як щодо наступного?», додайте: «Я дам вам знати, якщо щось зміниться» .

Спосіб 4: Зішліться на щось суб’єктивне. Так само як ви говорили про зовнішні обставини, використовуйте внутрішні відчуття, що впливають на вас. Наприклад, зішліться на ваш смак, навички, стиль.

Спосіб 5: Оберніть відмову компліментом. Скажіть «ні», але так, щоб це «ні» виявилося компліментом для того, хто вас про щось просить. «Дякую, що запитав» або «Я вдячна за можливість, яку ти мені дав».

Спосіб 6: Дотримуйтесь своєї точки зору. Деякі близькі будуть тиснути на вас і просити більше, ніж один раз, або будуть приставати до вас з проханням спробувати, поки зовсім вас не дістануть. У таких випадках нормально використовувати класичну техніку зіпсованої платівки – просто давати ту саму відповідь знову і знову. Це не означає, що ви бездушні – ви можете співпереживати їм, обіймати їх, але ви не повинні дозволяти змінюватися вашій відповіді з «ні» на «може бути» і, зрештою, – в «Ну, добре, тільки один раз». Просто дотримуйтесь слова, коли сказали «ні».

Спосіб 7: Говоріть «ні», не вибачаючись. Це найважливіший урок. Як і почуття провини, вибачення виникає тоді, коли ви робите щось неправильно. Повірте, м’яко сказане «ні» може бути люб’язним і ввічливим. І заключна порада: Зробіть ваше «ні» швидким і ясним. Не відкладайте свою відповідь, говорячи про те, що ви подумаєте. Вам може здаватися, що говорити «ні» неправильно, але насправді чітка та своєчасна відповідь краща. Ти не повинна бути супергероїнею чи персоною «ви-можете-завжди-на-мене-розраховувати» для своїх друзів. І тільки так можна отримати свої бонуси: час, енергію, і найголовніше – повагу.

Громадська організація «Громадський рух « Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Comments are closed.