2a970e54-5b90-4b63-bf86-37e1dbdc076d

Що таке страх та як з ним боротися

Страх – це емоція, що виникає через відчуття небезпеки. Насправді це природна захисна реакція людини, яскравий прояв інстинкту самозбереження. Страх зазвичай спровокований реальною чи уявною загрозою та залежить від внутрішніх чи зовнішніх, вроджених чи набутих причин. Коли виникає страх, організм починає виробляти кортизол, гормон стресу, і навіть адреналін. У такий момент збільшуються здібності тіла до битви чи втечі. Страх руйнує, обмежує нашу свободу, часто він необґрунтований і нагнітається самою людиною. Страх небезпечний тим, що поширюється та посилюється, якщо не поставити йому заслін.Страх – одна з найсильніших емоцій, яка запускає некеровані процеси в підсвідомості. Страх перетворює людину на гнома, робить її нерозумною та слабкою. І якщо людина не боротиметься зі страхом, настане день, коли страх почне визначати її життя.

Причин страхів може бути безліч. Їх можна звести до 2 категорій: відсутність досвіду (знань, навичок, інформації) та наявність негативного досвіду (чуток, інформації). Страхи із першої категорії жити не заважають. Але заважають розвитку, є причиною невпевненості в собі. Страхи другої категорії заважають жити. Є причиною страху громадської думки, страху скоєння помилок. В обох випадках найкращим лікарем є знання та досвід.
Саме тому потрібно постійно шукати шляхи отримання позитивного досвіду. Наприклад, щоб не боятися води, треба навчитися плавати! Так і в усьому іншому. І чим більше людина має досвіду у різних сферах життя, то менше страху, аж до повного його зникнення. Досить просто звикнути.

Наша підсвідомість не любить нового, тих дій, про які не має внутрішнього досвіду. Багато людей з радістю змінили б роботу, але їм простіше залишитись на низькооплачуваній роботі, ніж переступити поріг кадрового агентства. Бо бояться отримати відмову – негативний досвід. Але вдруге вони це роблять простіше, втретє – ще легше. Жінки, які стали жертвами домашнього насилля, будь це економічне, психологічне чи навіть фізичне, часто не готові закінчити стосунки, тому що відчувають страх – бояться, що більше нікому не будуть потрібними, що більше ніхто не полюбить або вона більше ніколи не зможе любити та довіряти чоловікам. Але не варто боятися – варто пробувати. Чим більше спроб – тим більше досвіду.

Не потрібно крайнощів. Звичайно, за один день сміливість не набувається. Є люди, які стрибали з парашутом, але не позбулися страху висоти. Але періодичне повторення знижує страх. Багато страхів беруться з нічого. Наприклад, чи страшно вам у темряві? А якщо це незнайома кімната? А якщо вам здається, що у кімнаті є щось невідоме, незрозуміле? Страшно? Насправді, чим менше інформації – тим більший страх. Відсутність інформації замінюється надуманою інформацією. Часто страхи беруться із власної уяви, заповнюючи нерозуміння певних явищ чи суті процесів.

Що робити зі страхом, як з ним боротися
Щоб ваша уява не встигла придумати погане, обдуріть її, придумайте заздалегідь щось хороше. Що ліс добрий, а не темний та страшний. А новий друг – кращий за колишнього. Що ви запросто справитесь з завданням, яке здається непосильним. Що у майбутньому стосунки будуть іншими, такими, про які мріялось, в яких не буде місця домашньому насильству. І чим більше бачитимете хорошого, тим менше шансів у страху.

Все, з чим ми до цього часу не стикалися, чого немає в нашому досвіді, може спричинити страх. Наприклад, страх подорожей, страх розлучення. Колись люди боялися грому більше, ніж блискавки. І затемнення сонця боялися. Тепер, коли є знання, ми вже не боїмося, навіть захоплюємося цими явищами. Знання та досвід – ось основні лікарі страху. А людина, яка ставить цілі та досягає результатів – ось хто стає сміливим.

Страх вказує людині на те, чого вона не вміє. А це означає, що є певні речі, на які варто звернути увагу та навчитися чомусь новому. Навчаючись новому, людина стає більш сміливою та впевненою в собі. Дуже корисно набувати нових навичок. Не потрібно робити одноразових подвигів, перевіряючи себе на міцність, краще звикати до страху поступово.Думки про хороше притягують хороше. Думайте про успіх, і страху не буде місця в уяві. Бути сміливим – та сама звичка, що й чистити зуби чи робити зарядку. Все в наших руках.

Є така техніка роботи зі страхами – потрібно для себе сформулювати, чого ти боїшся.
Наприклад: «Я боюся звернутися по допомогу до психолога».
Дуже бажано уточнити, яка саме допомога мається на увазі.
Змінюємо слово «боюся» на слово «хочу!».
Я ХОЧУ звернутися по допомогу до психолога.
Важливо, щоб у реченні було слово «хочу!» саме з окличним знаком, а не просто «ну, хочу».
Людина влаштована таким чином, що якщо постійно повторюватиме собі подібні формулювання – повірить в нього.

Досвід – найкращі ліки від страху. Не допускайте появи негативних думок! Випередіть страх, уявляючи лише хороше майбутнє. Чекайте на краще і вірте в удачу!

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Comments are closed.