61914255-c9d0-404e-b413-0ee7b8e865a6

Як говорити про сексуальне насильство

Насильство над дитиною – це будь-які дії, які завдають шкоди її фізичному та психічному здоров’ю, ставлять під загрозу її благополуччя. Причини насильства завжди індивідуальні. Найчастіше вони пов’язані із соціальним становищем агресора, його вихованням, ситуаційними впливами та моральними цінностями. Є кілька видів насильства над дітьми. Будь-яке з них порушує права та свободи дитини, як окремої особистості. Але в навіть в сучасному світі, де вже не соромляться піднімати жодні теми, тема сексуального чи статевого насильства над дітьми все ще одна з найбільш замовчуваних тем.


Тема тілесності та сексуального виховання – не табу.
Як зазначають психологи, у багатьох сім’ях не прийнято обговорювати питання, які пов’язані з тілом. Не дивлячись на те, що зараз є доступ до будь-якої інформацію і сучасні батьки намагаються виховувати дітей відповідно, «по-сучасному», навіть найпростіші теми про тіло та стать являються табуйованою (забороненою). Дехто вважає, що дитина підросте і сама про все дізнається, хтось впевнений, що для знань повинен наступити якийсь конкретний вік – 8, 10 років та більше.

Проте треба розуміти, що спроба уникнути «важкої розмови», перш за все, шкодить безпеці дитини. Незнання дитини тем тілесності та відсутність сексуального виховання наражає дитину на ризик. Адже у дитини просто немає уяви про те, як відрізнити звичайну уваго від нав’язливої чи від зловмисного використання. Відзначимо, що не існує віку, кули пора, або коли рано обговорювати питання безпеки. Якомога раніше потрібно навчити дитину розрізняти небезпечні ситуації та як поводитися в них. Звичайно, навчати потрібно зрозумілою мовою, враховуючи вік дитини.

Психологи, які працюють з дітьми, стверджують, що не рідкі ситуації, коли під час розмови з дитиною про те, як оточуючі повинні з нею поводитися, як інші  не повинні торкатися дитини, можна дізнатися, що це вже відбувалося. І такі розмови допомагають відкрити сексуальне насилля, яке вже сталося.

Як говорити на тему сексуального насилля з дитиною
Найголовніше, що потрібно розповісти дитині – ніхто не повинен торкатися тих місць дитини, які прикривають трусики. Важливо акцентувати увагу на тому, що і сама дитина не повинна торкатися цих місць інших. Знання про інтимні місця та чому саме вони так називаються, потрібно надавати з найменшого віку, ще з дитячого садочку. Час від часу потрібно нагадувати про цю тему.

Друге, на що потрібно звернути увагу – це дотики. Діти не завжди можуть відрізнити допустимі дотики від непристойних. Для дітей ці формулювання можуть бути як «хороші» дотики чи «погані». Наприклад, «погані» дотики – це коли хтось торкається або нав’язливо дивиться на інтимні місця дитини, або якщо пропонує дитині торкатися чи подивитися на інтимні місця іншої людини.

Третій важливий аспект – вміння говорити «Ні!». Твердо і негайно, у разі, якщо хтось намагатиметься будь-яким чином втручатися до інтимних органів чи порушуватиме зону особистісного простору. Психологія ґвалтівників влаштована таким чином, що якщо вони зустрічаються з супротивом, якщо їм кажуть тверде «Ні!» або, тим паче, починають кликати на допомогу – вони не наполягають. Як свідчить статистика, частіше ґвалтівники обирають податливих дітей.

Четвертий момент, який забезпечить захист дітей від сексуального насильства – відсутність секретів. У стосунках з дитиною повинна бути довірча атмосфера. Дитина має розуміти, що у будь-якій незрозумілій ситуації вона повинна прийти до батьків, які не покарають, а допоможуть знайти вихід з будь-якої ситуації. Секретність – це головна тактика ґвалтівників. Тому потрібно навчити дитину розрізняти погані та добрі секрети. Тут важливо відзначити для дитини, що погані секрети – це ті, які змушують дитину засмучуватися, лякатися чи просто почуватися некомфортно. Дитина повинна розуміти, що батьки ні в якому разі не засудять, а підтримають.

П’ятий важливий пункт – навчання про допомогу. Дитині потрібно знати, що просити про допомогу – не соромно і не страшно.Якщо хтось спробував викликати неприємні відчуття або навіть мав намір торкатися статевих, інтимних органів – обов’язково треба розповісти про це дорослому, якому він довіряє.

В більш старшому віці, особливо, в підлітковому, важливо приділяти темі сексуальності ще більше уваги та часу. Важливо, щоб дитина розуміла, що секс без згоди – це насильство! Дітям підліткового віку треба відкрито розповідати про статеві стосунки та про згоду. І мова не тільки про те, що статеві стосунки потрібно починати виключно після шлюбу. Важливо говорити і про хвороби, які передаються статевим шляхом, і про контрацептиви, які існують.

Найголовніше в сім’ї – це відкрите та дружнє спілкування з дитиною, яке допомагає створити безпечну атмосферу. Батьки повинні говорити з дітьми, не приховувати нічого, відкрито спілкуватися про те, що турбує дитину, давати своєчасні та потрібні поради, вживати необхідних дій для захисту дитини.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Comments are closed.