5a4eb5dc-8d16-4829-a28b-2471d62cd818

Як навчитися довіряти чоловікам

Більшість дівчат ще з дитинства мріють про яскраве весілля та щасливий шлюб. Вже в більш дорослому віці вони турбуються про те, як знайти та утримати чоловіка мрії. Та що робити, якщо виявиться, що коханий чоловік у гніві здатний до домашнього насилля? Психологи в такому випадку категоричні. Кажуть, що якщо чоловік раз піднімає руку – від нього одразу ж потрібно йти. Однак часто жінки, що постраждали від домашнього насилля, намагаються шукати компроміси та винятки, вірять, що все «стане на свої місця». Але справа в тому, що жінки нерідко виправдовують поведінку та агресію кривдників через вкрай низьку самооцінку, не розуміючи, що якщо чоловік одного разу підняв руку на жінку, він зробить це знову. Чоловіки, що вчиняють домашнє насильство, часто невпевнені у собі люди. Вони зриваються на близьких, що не можуть чи не мають сили відповісти. Такою поведінкою вони намагаються самоствердитись. І все ж, припустімо, що жінка розірвала такі токсичні стосунки. Як жити далі? Як навчитися довіряти чоловікам після усього пережитого?

Як влаштована недовіра?

Усі почуття, сильні переживання, гнів, образа та біль, які жінка, що постраждала від домашнього насилля, не висловила, – лягають тягарем на серце та залишаються у підсвідомості. Якщо у стосунках партнер зрадив довіру, знищив відчуття безпеки – впоратися з цим почуттями дуже важно. Можна пробачити партнера (до наступного випадку), можна домовитися, знайти компроміс (знову ж таки, до наступного випадку), можна навіть розійтися і почати шукати нове щастя. Але відчуття довіри до оточуючого світу та до чоловіків повернути буде непросто.

Довіра – це ставлення до дій іншої особи і до неї самої. Вона ґрунтується на переконаності в  правоті, вірності, сумлінності, чесності іншої людини. Довіра формується у дитинстві, на всіх етапах розвитку дитини. І вже в дорослому житті людина може вільно відповідати на такі питання:

  • Чи можу я довіряти світу?
  • Як я можу керувати власною поведінкою?
  • Чи можу я бути незалежною особистістю?
  • Що я вмію адаптуватися до сучасного світу?
  • Які у мене переконання, погляди та життєві позиції?
  • Як до мене повинен ставитися партнер?

Таких питань дуже багато. Усі вони пов’язані з усвідомленням себе у світі, у стосунках з оточуючими. Та зіштовхнувшись з домашнім насильством, навіть впевнена в собі людина не зможе дати жодних відповідей на такі запитання. Не кажучи вже про те, як навчитися знову довіряти чоловікам.  

Як повернути довіру: практичні рекомендації

Протилежністю довіри є недовіра. Це – підозрілість. Коли піддається сумніву вірність іншої людини спільній справі, готовність дотримуватись спільних інтересів або умов взаємного договору, щирість мотивів, дій. Жінкам, що постраждали від домашнього насилля, вкрай важко не просто будувати стосунки з чоловіками, а й вільно спілкуватися з оточуючими.

  1. Допомога психолога. Зовнішня допомога – безцінний інструмент. Спеціаліст допоможе усвідомити все те, що сталося раніше, проаналізувати причини, зрозуміти портрет кривдника та його мотиви (причини, за якими він чинив саме так). Усвідомлення – це вже велика справа.
  2. Пробачити (і себе, і кривдника). Як не дивно, але саме прощення, хоч це й нелегко, є ключем до одужання. Це дозволить відпустити ситуацію і дасть поштовх рухатися далі.
  3. Будьте відвертими із самими собою. Якщо є бажання в майбутньому побудувати здорові стосунки, то на етапі роботи з травмою, завданою  внаслідок домашнього насильства, важливо розуміти свої відчуття і не приховувати їх. Терпіння в цьому процесі відіграє значну роль. 
  4. Зрозуміти, що у світі сотні тисяч людей і кожний – по-своєму унікальна особистість. Якщо  попрацювати з психологічною травмою після домашнього насильства, довіра до оточуючого світу та до чоловіків поступово повернеться. Потрібно  лише почекати.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства, у рамках проєкту «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Проєкт реалізується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України

Comments are closed.