36f3f2da-1363-43d6-86e4-b6297fe5fa62

Як підвищити самооцінку

Те, як людина ставиться до себе, «програмує» її на подальші звершення. Самосприйняття грає велику роль у житті кожного. Самооцінка – це рівень прийняття себе, вміння критично аналізувати власні можливості. Вона нерозривно пов’язана із любов’ю до себе. Людина з купою комплексів не зможе відчувати це почуття, поки не позбудеться їх. Основи самооцінки закладаються ще в дитинстві. Коли дитина починає усвідомлювати суть порівнянь, у її голові з’являється самооцінка. Дитина не повинна думати, що вона має заслужити любов близьких. Їй потрібні насамперед підтримка та віра. Жінки, що страждають від домашнього насилля, в першу чергу втрачають віру в себе, адже кривдники роблять для цього все можливе: знецінюють будь-які дії, щоразу повторюють, що жінка нічого не варта, що все, що вона робить – робить погано або не має сенсу.Види та рівні самооцінки
• Адекватна самооцінка – вид, характерний, на жаль, для меншості людей. Його власники вміють здорово ставитися до своїх здібностей, не заперечують недоліки, намагаючись їх позбуватися. Крім цього, акцент робиться на сильні сторони, які активно розвиваються.
• Спотворена (неадекватна) самооцінка. Вона практично завжди є результатом комплексів, явних чи прихованих. Часто за завищеною самооцінкою криється невпевненість, спроби здаватися кращими в очах інших. Занижена самооцінка відрізняється тим, що її власник прямо транслює власні комплекси – говорить про них оточуючим, веде себе відповідно (скутість, стислість, труднощі у спілкуванні).
• Змішана (властива більшості людей) самооцінка. Під нею мається на увазі, що в окремі моменти життя людина по-різному ставиться до себе.

Існують 3 рівні самооцінки. Вони демонструють міру любові до себе, вміння бачити як свої позитивні, так і негативні риси.
• Низька самооцінка. Від низької самооцінки намагаються позбутися всіма доступними способами. Існують тисячі методик, які розповідають, як боротися з комплексами, і деякі з них допомагають. Такі люди не вміють себе хвалити, занижують свої переваги, мають високий рівень тривожності, постійні порівнюють себе з іншими, більш успішними. Тих, у кого проблеми із самолюбством, легко образити – досить просто пожартувати над ним або натякнути на недолік у зовнішності чи знаннях. Низька самооцінка створює безліч незручностей. З нею справді варто боротися.
• Нормальна самооцінка. Один із показників того, що людина не має серйозних проблем із психічним здоров’ям, вміє прислухатися до внутрішнього голосу, аналізує власні промахи, здатна відпускати жарти на свою адресу. При цьому така особистість не допустить, щоб її ображали, змушували робити марну роботу, ігнорували права. До цього рівня варто прагнути, бо він оптимальний.
• Висока самооцінка. Властива людям, які акцентують увагу на своїх сильних якостях, не беручи до уваги недоліки. Вона не менш небезпечна, ніж низька. Цей тип самосприйняття не належить до адекватного. Власники високої самооцінки легко ігнорують конструктивну критику. Їм важко дається вихід із зони комфорту, вони опираються цьому всіма силами. Неприйняття інших – їх велика проблема.

Як працювати над самооцінкою
Над самооцінкою можна і треба працювати, і ось кілька порад для жінок, які постраждали від домашнього насилля:
• Люби і поважай себе, не дозволяй себе ображати.
• Зроби свій дім місцем, де ти можеш забути про все на світі, купи гарну постільну білизну, посуд, свічки – все, що подобається.
• Відчувай задоволення, коли п’єш улюблені напої.
• Припини відповідати чужим ідеалам про красу, – ти маєш подобатися собі.
• Присвячуй час догляду за собою, саморозвитку, читанню, музиці та медитаціям – ці деталі наповнюють, якщо вміти вибирати хороше.
• Даруй собі подарунки без приводу – квіти, парфуми, вечеря в улюбленому місці, тобі не обов’язково потрібна компанія, щоб почуватися цілісною.
• Приділяй час вечірнім прогулянкам, відмовся від усіх людей, які хочуть бачити тебе іншою – не тією, ким ти є насправді.
• Даруй свою любов сім’ї та близьким серцю людям, дбай про них, цікався їхніми почуттями.• Ти не повинна любити себе тільки в кращому стані, бо ти прекрасна завжди.
• Не посміхайся, якщо всередині розкОлота, зникни та вилікуй себе, адже тобі відомі всі струни власної душі – ти знаєш, чим собі допомогти.
• Ніколи не зраджуй собі, не тримайся за токсичні відносини.
• Завжди залишайся собою. Люби і поважай себе щомиті.


Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Comments are closed.