ba7f07c5-f8bf-4ef5-a649-a5bd6d2cba41

Як подолати депресію

Життя навколо вирує, щодня приносить нові враження та позитивні емоції. Це не про вас? Обережно, може у вас депресія? На цю недугу часто звалюють всі проблеми – втома, агресія на оточуючих, внутрішні страхи, аврал на роботі, неприємності в сім’ї та навіть небажання зустрічатися з друзями. А тим часом, депресія – це конкретне захворювання, таке саме, як цукровий діабет чи панкреатит. Жінки, що потерпають від домашнього насильства, часто страждають депресивними розладами і часто цього навіть не усвідомлюють, в той час, як це справжня хвороба, яку, як і інші, необхідно лікувати.

Що таке депресія та чим вона відрізняється від сезонних перепадів настрою?
Депресія – серйозне захворювання, яке різко знижує працездатність і приносить страждання як хворому, так і його близьким. На жаль, люди дуже мало обізнані про типові прояви та наслідки депресії, тому багатьом починають надавати допомогу, коли стан набуває затяжного та важкого характеру. Прояви депресії дуже різноманітні. Основні симптоми депресії:
• пригнічений настрій, що не залежить від обставин, протягом тривалого часу (2 тижні та більше);
• втрата інтересу чи задоволення від того, що раніше подобалось;
• виражена стомлюваність, «занепад сил».
 
Емоційні прояви: страждання, пригнічений настрій, тривога, очікування біди, дратівливість, почуття провини, невдоволення собою, зниження впевненості у собі, зниження самооцінки, зниження задоволення від раніше приємних занять. Депресія часто поєднується з тривогою про здоров’я та долю близьких.
 
Фізіологічні прояви: порушення сну (безсоння, сонливість), зміни апетиту (його втрата чи переїдання), порушення функції кишечника (запори), зниження сексуальних бажань, зниження енергії, підвищена стомлюваність при звичайних навантаженнях, болі та різні неприємні відчуття в тілі (наприклад, у серці, шлунку чи м’язах).
 
Зміни в поведінці: пасивність, уникнення контактів (втрата інтересу до інших людей), відмова від розваг, зловживання алкоголем тощо.
 
Когнітивні прояви: проблеми концентрації уваги, проблеми прийняття рішень, переважання негативних думок про себе, про своє життя, про світ загалом, думки про самогубство (у тяжких випадках депресії).
 
Жінки, що страждають від домашнього насилля, відчувають на собі усі прояви депресії та нерідко виправдовують їх або, що гірше, в певний момент починають вважати, що це норма. Депресія – не просто поганий настрій, а захворювання, яке вимагає втручання фахівців і досить добре піддається лікуванню. Чим раніше поставлений правильний діагноз і розпочато правильне лікування, тим більше шансів на швидке одужання. Часто депресії виникають на фоні стресів або тривалих важких травмуючих ситуацій.
 
Чи можна самостійно позбутися депресії
Найчастіше люди неправильно розуміють природу депресії. Їм здається, що їх стан пов’язаний з певними життєвими труднощами, а це не депресія, і все пройде само чи: «я впораюся самостійно». Знайте: депресія не пройде самостійно, а чим довше людина не отримуватиме кваліфікованої допомоги, тим більш вираженими та глибокими будуть прояви депресії. Тому людині, яка страждає на депресію, необхідна консультація спеціаліста лікаря-психіатра чи психотерапевта.
 
Є кілька порад, які допоможуть подолати депресію:
• Контролюйте свої думки. Викресліть зі свого лексикону слово «депресія»! Якщо до вас все ж таки прийде негативний настрій, ставтеся до цього як до тимчасового явища: це просто поганий день. Впоратися з поганим настроєм завжди можна.
• Виспіться. Відпочинок дуже важливий для людини. Якщо не давати нашому організму регулярно і повноцінно відновлювати сили, це призведе до небажаних результатів. Наприклад, у східних єдиноборствах відпочинок настільки ж цінний як і тренування. Саме під час відпочинку ми можемо осмислити все те, про що дізналися за день.
• Перейдіть на здорове харчування. Можете не вірити, але харчування впливає на наш настрій. Якщо харчуватися неякісною їжею, дуже скоро наш організм почне подавати сигнали, а потім погіршиться і наш стан.
• Багато рухайтесь. Рух – це життя. Ця істина часто забувається, бо робота часто пов’язана з сидінням перед комп’ютером, за кермом автомобіля, за столом переговорів.
• Змініть свій спосіб життя. Сприймайте все позитивно. Не звинувачуйте у своїх невдачах обставини чи інших людей, знайдіть у собі сили подивитися правді у вічі. Час від часу повторюйте собі: «Тільки я відповідаю за те, що трапилося. Я можу все змінити». Переносити життєві труднощі дуже добре допомагають гумор та самоіронія.
• Не обманюйте та не жалійте себе. Перегляньте свої очікування та життєві пріоритети. Ставте перед собою реалістичні життєві цілі. Люди, схильні до депресії, часто запевняють себе, що щастя для них неможливе без певних речей: коханої людини, матеріальних цінностей, грошей, слави тощо. Якщо отримати бажане неможливо, то дуже просто почати себе жаліти.
• Будьте дружелюбнішими з людьми. Прояв уваги та щирого інтересу допоможе вам побудувати нові хороші стосунки. Попросіть друзів та близьких ігнорувати ваші скарги на життя. Знайдіть справу, якою ви можете займатися разом з друзями: спорт, танці, походи тощо.
• Будьте оптимістом. Дослідження доводять, що люди, задоволені своїм життям, стикаються з невдачами, відчувають біль, страх, смуток чи тривогу так само, як і ті, хто схильний до депресії. Але вони не роблять з цього трагедію.
• Знайдіть собі хоббі. Одна з найпоширеніших причин депресії – відсутність не пов’язаних з роботою інтересів та хобі. Інтереси та захоплення дуже важливі для психічного та розумового здоров’я людини, вони допомагають досягти гармонії, підживлюють нашу самоповагу, та й просто покращують настрій.
• Хваліть себе. Одним із головних чинників мотивації у будь-якій справі є можливість отримати від когось позитивну оцінку, комплімент, похвалу. У людини завжди є велика потреба бути визнаною та оціненою.
 
Пам’ятайте, що депресія боїться будь-яких дій, тому неминуче відступить після низки ваших, навіть маленьких перемог! Тому зробіть те, що давно хотіли, але не вистачало часу: сходіть в улюблене кафе, зустріньтесь із друзями, погуляйте вулицями, які пов’язані з хорошими спогадами, поїдьте туди, куди давно збирались. Дійте!
 
Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України. рухайтесь.

Comments are closed.