701aa13a-868c-4e5f-a9ce-a1a32ade3709

Закони проти домашнього насильства

Законодавча база України загалом відображає стан справ з домашнім насильством в державі. Зокрема, в Україні прийняли закон про запобігання та протидію домашньому насильству.  Відповідні зміни внесли й до статті про домашнє насильство Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України. Жінкам, що потерпають від домашнього насилля, вкрай важливо знати свої права, адже це перше, що може допомогти та врятувати.
 


Підставою до прийняття за нового закону про домашнє насилля стала статистика, яка стосується насилля у сім’ї. Зокрема, понад 3 мільйони дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства у сім’ї або є їхніми вимушеними учасниками, а майже 70% жінок піддаються різним формам знущань і принижень. Щорічно близько 1500 жінок, і ця тенденція збільшується за останні три роки, помирають від рук власних чоловіків.
Діти скривджених матерів у 6 разів більше схильні до суїциду, а 50% – до зловживань наркотикам
Майже 100% матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей, – переважно з неврозами, заїканням, енурезами, церебральним паралічем, порушенням психіки.
Домашнє насильство в Україні – причина 100 тисяч днів госпіталізації, 30 тисяч звернень до відділів травматології, 40 тисяч викликів лікарів.
 
Верховна Рада України у другому читанні ухвалила законопроєкт «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Відповідно до закону, під термін «домашнє насильство» підпадають усі акти фізичного, психологічного або економічного насильства, вчинені між колишнім чи теперішнім подружжям чи людьми, які разом живуть чи жили, а також секснасильство.У законопроєкті зазначено, що Національна поліція має право контролювати поведінку кривдника, щоб попередити повторне насильство, а також стежити, щоб порушник дотримувався накладених обмежень, згідно закону про домашнє насилля ККУ (Кримінальний Кодекс України).
 
Також закон про домашнє насилля передбачає створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та програм для постраждалих і їхніх кривдників. ЗУ (Закон України) про домашнє насилля також передбачає співпрацю служб, які запобігають та протидіють домашньому насильству, серед яких правоохоронні органи, виконавчі та управлінські структури органів місцевого самоврядування. Виконання закону стосується міністерств Соціполітики, охорони здоров’я, освіти, МВС і судів. Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Програма реалізовується безпосередньо за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.
 
Окрім закону, відповідні зміни внесли до низки статей про домашнє насильство Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України. Цими змінами прописані додаткові обтяжуючі обставини, що не обмежені фактом шлюбу. Це стосується випадків, коли особа перебуває у громадянському шлюбі з кривдником, або тільки зустрічається з ним. Пом’якшуючі обставини будуть застосовуватись, до осіб, які самі стали жертвами по відношенню до людини, яка виступала кривдником.
 
Також закон про домашнє насилля 2019 встановлює, що, якщо насилля відбувалося по відношенню до дитини або в її присутності, то кривдника позбавлять права спілкуватися та бачитися з дитиною.

Comments are closed.