Алгоритм дій при виявленні домашнього насильства

Домашнє насильство – чи не найголовніша проблема сучасних родин. Щороку кількість випадків домашньої тиранії, на жаль, зростає. Наприклад, у 2019-ому році винними у вчиненні насилля визнали 225 осіб в Україні. У 2020-ому році цей показник збільшився до 921 людини. І це тільки ті родини, де жінки вирішили звернутися за допомогою.

В рамках проєкту ««Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху» наша організація реалізує багато завдань, одним з яких є інформування жінок та дівчат з порушенням слуху про різні види насильства, як йому запобігти та що саме потрібно робити, якщо ви постраждали (стали жертвою) домашнього насильства. Головне – не мовчати, звертатися за допомогою та рятувати себе від кривдника всіма можливими способами.

На сайті нашої організації працює віджет, через який жінки та дівчата з порушенням слуху можуть отримати консультацію психолога та юриста. Вільно спілкуватися з ними допомагають перекладачі жестової мови.

Що ж робити, якщо чоловік виявився кривдником?

Аб’юзера можна розгледіти у власному чоловікові задовго до проявів його максимальної агресії щодо жінки. Якщо чоловік вказує жінці, в чому їй ходити, з ким, і куди, перевіряє телефон, відстежує геолокацію, змушує звітувати про витрачені кошти – це перші сигнали типового домашнього тирана. Якщо жінка помітила такі хвилі агресії, погроз та залякувань в свій бік – слід замислитись і починати діяти.

 • Важливо робити все без скандалів, а тим паче, не говорити кривднику, якщо ви вирішите піти від нього. Але до цього варто підготуватися.
 • Зробіть собі нову банківську картку, заведіть новий телефонний номер та іншу електронну пошту, яку прив’яжете до картки. Інакше кривдник дізнається про новий рахунок елементарно, коли буде переглядати ваш телефон. Почніть відкладати кошти хоча б на квиток туди, куди ви маєте намір втекти.
 • В ідеалі – купити новий телефон та сім-карту, таємно заряджайте пристрій, адже він може знадобитися у будь-який момент. При втечі старий телефон краще залишити вдома, щоб кривдник не зміг відстежити вашу геолокацію.
 • Почніть відносити найнеобхідніші речі та майно до людини, якій ви можете довіряти. Важливо робити це поступово, щоб не викликати жодних підозр. Це стосується документів та коштовностей.
 • Знайте, що підтримати вас у рішенні втекти будуть готові не всі. Будуть друзі, родичі, які казатимуть, що потрібно терпіти, що всі так живуть, що вам дістався не найгірший чоловік. На жаль, кривдники та домашні тирани вміють складати про себе хороше враження і часто про них не можна подумати погано. Важливо захищати себе та не хвилюватися. Заручіться підтримкою людей, яким ви довіряєте.
 • Питання житла, певно, найважче. Довго залишатися у подруг чи в когось із близьких не вийде. Більше того, рано чи пізно може постати питання розподілу майна, якщо ви знаходитеся в офіційному шлюбі з кривдником. Тому обов’язково зверніться за консультацією до юриста.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:

 • кривдник дуже небезпечний, коли розуміє, що його жертва має намір втекти;
 • заздалегідь не кажіть про розлучення, суди, аліменти на дітей;
 • не вірте словам кривдника вчинити самогубство, якщо ви підете - це маніпуляція;
 • не вірте жодним словам про примирення заради дітей та спокійне розлучення - кривдники зазвичай не змінюють своєї поведінки після побиття;
 • подбайте завчасно про свою безпеку та безпеку дітей.

Звертайтеся за номерами телефонів «гарячих ліній»:

 • національна гаряча лінія з питань запобігання домашньому насильству

0 800 500 005, або з мобільного 116-123 (працює цілодобово);

 • державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 15 47;
 • координаційний центр з питань безкоштовної правової допомоги – 0 800 213 103.

Наша організація реалізує проєкт «Країна без бар’єрів для нечуючих. Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху» за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Звертайтеся через віджет на сайті громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» se.org.ua щоб отримати консультації психолога та юриста - перекладач жестової мови допоможе вам.

Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.

Читайте також