Економічне насильство в сім’ї: як розпізнати і подолати

Насильство є однією з найпоширеніших форм порушення прав людини. Всього існує 4 види насильства: фізичне, психологічне, сексуальне та економічне. Про останнє знають мало людей, причому навіть ті, хто є жертвами економічного насильства вдома, часто навіть не здогадуються, що вони - жертви.

Економічне насильство – умисне позбавлення їжі, даху над головою, одягу, іншого майна, коштів чи документів, або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примус до праці, заборону навчатися тощо.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» взялася за реалізацію проєкту: «Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху», що реалізується у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих» та інформувати нечуючих та слабкочуючих жінок та дівчат про види насильства, про які «прийнято мовчати».

Як зрозуміти, що над вами чинять економічне насильство:
• вас позбавляють матеріальних ресурсів, не дають грошей;
• примушують регулярно звітувати про витрачені гроші, відбирають зароблені грошей;
• забороняють працювати члену сім'ї всупереч його власному бажанню та працездатності;
• примушують члена сім'ї виконувати важку, непосильну роботу;
• пошкоджують, псують особисте майно;
• примушують жебракувати;

Найбільш поширений прояв економічного насильства в Україні – ситуації, в яких чоловік виганяє з дому жінку та дітей. Рідше буває навпаки.

Що робити людині, яка постраждала від економічного насильства?
Слід розуміти, що довести факт такого насильства вкрай важко. Ще важче – притягнути кривдника до відповідальності. Але кожна людина має знати свої права та мати здорову самооцінку, аби вчасно розгледіти прояви певного виду насильства.
Говоріть. Спочатку всі свої претензії слід висловити партнеру, людині, яка обмежує ваші права; як варіант – запропонувати своє бачення ведення сімейного бюджету та розподілу коштів.
Знайте свої права. Людина має чітко визнавати кожну дію стосовно неї можливою або неможливою і розуміти, чи обмежують її права в певній ситуації.
Знайдіть причину. Зрозумійте, чому ви стали жертвою економічного насилля: погана робота, недостатня зарплата, відсутність вищої освіти?
Інший шлях. Якщо вся робота була виконана, а результату немає – слід йти від тирана, ситуація навряд чи вирішиться сама собою.

Якщо ви стали жертвою економічного насильства вдома та прагнете знайти вихід з ситуації, що склалася – на виконання завдань проєкту «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху» найближчим часом ви зможете звернутися через віджет на сайті громадської організації “Громадський рух “Соціальна єдність” щоб отримати консультації психолога та юриста за допомогою перекладача жестової мови.

Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.

Читайте також