Психологічна травма та шлях до одужання

Психологічна травма, яка є результатом домашнього насилля – це реакція організму на інтенсивний вплив несприятливих факторів. Симптоми та ознаки психологічної травми, які переживають люди, що постраждали від домашнього насилля, однакові для різних форм домашнього насильства: економічного, фізичного, сексуального чи економічного. Жінки, які перебувають в ситуації регулярного та жорстокого насильства з боку чоловіка, знаходяться в стані постійного стресу та в очікуванні нових нападів. Насильство, що повторюється регулярно, веде до значних психологічних страждань, посттравматичного стресу, депресії, неминучого відчуття страху, а іноді і до більш серйозних наслідків. Саме тому жінкам, які постраждали від домашнього насилля, потрібна допомога кваліфікованого спеціаліста – психолога.

Тему наслідків насильства вивчають профільні фахівці у всьому світі. Є дослідження, які підтверджують, що людина, яка пройшла через кризову ситуацію, не може залишитися такою ж, як і раніше, – вона обов'язково має змінитися. Це дуже важкий шлях, який викликає природний страх. Тому важливо, щоб психологічні травми ПТСР (пост-травматичний стресовий розлад) були своєчасно виявленими. За допомогрю потрібно звернутися до спеціаліста, який розуміє, які процеси відбуваються у жінки під час переживання кризової ситуації насильства. Це може бути психолог, психотерапевт, соціальний працівник

Ознаки психологічної травми

Психологічна травма у жінок, що постраждали від домашнього насилля, особливо на початковій стадії, часто викликає почуття нереальності. А далі – віра в те, що все може змінитися само собою, «як у казці». Як розпізнати ознаки психологічної травми?

 1. «Мені погано»: усвідомлення власних емоцій та негативній характер переживань.
 2. «Я не винесу цього»: висока інтенсивність переживань.
 3. «Не можу сказати, що відчуваю»: різноманітність переживань – почуття провини, пригніченість, безнадійність, образа, безпорадність, злість, самотність, страх.
 4. «Мені весело і сумно одночасно»: переживання, які суперечать одне одному.
 5. «Я не знаю, що зі мною»: багато почуттів незвичайні та незвичні.
 6. «Я божеволію»: з’являється відчуття «ненормальності» та ізольованості від суспільства.
 7. «Я намагаюся тримати себе в руках»: негативні відчуття, які виявляються з самим собою.

В деяких випадках супутні прояви психологічної травми у жінок, які постраждали від домашнього насилля – це спогади, що повторюються, складнощі з концентрацією уваги. Думки, які змінити неможливо. В голові постійно думка про те, що ви – єдина і унікальна жінка у світі, яка перенесла насильство.

Психологічна травма та шлях до одужання: що робити?

У стані психологічної травми жінки часто переходять від одного самовідчуття до іншого. Протягом дня кілька разів змінюється настрій та уявлення про світ – від одного до іншого. Самостійно впоратися з цими відчуттями дуже складно, тому що не кожна жінка усвідомлює, що у неї психологічна травма. Та шлях до одужання існує. І тут важливо наступне.

 • Усвідомити всі обставини травми.
 • Проаналізувати усі фактори, які спричинили домашнє насильство.
 • Зрозуміти, що жінка не винна у насильстві, яке вона переживає.
 • Знайти в собі сили щось зробити, щоб змінити ситуацію.
 • Дати собі право отримати допомогу від кваліфікованих спеціалістів.

На жаль, насильство вдома чи «домашнє насильство» не є рідкістю. Але більшість жінок навіть не усвідомлює, що потерпає від домашнього насильства. Такі жінки просто не знають, куди звертатися і що робити. Саме тому громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує інформувати жінок з порушенням слуху про алгоритми дій у випадку домашнього насильства, у рамках проєкту «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху». Проєкт реалізується за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Читайте також