Що робити, якщо стали жертвою сексуального насильства вдома

Сексуальне насильство – це будь-які дії сексуального характеру без згоди партнера. Мова не тільки про статевий акт, а й про домагання без проникнення. Тема сексуального насильства, напевне, одна з найбільш замовчуваних, адже дівчат з дитинства вчать: про все, що стосується сексуальної тематики, говорити соромно.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» вже більше 6 років тісно спілкується з людьми із порушенням слуху і, на жаль, членам команди доводилося чути багато історій жінок, які потерпають від сексуального домашнього насильства, проте, нічого не можуть з цим зробити. Річ у тім, що хтось соромиться говорити про це, хтось не знає, куда звертатися, а хтось вважає, що це нормально і «всі так живуть». Подібні стереотипи підштовнули нас до запуску проєкту «Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху», що реалізується у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих». Жінки мають знати про свої права та нікому не дозволяти порушувати їх. Важливо також знати, куди звернутися по допомогу.

Якщо ви стали жертвою сексуального насильства, перше, що потрібно зробити – відверто поговорити з партнером. Часто кривдник переконаний, що робить виключно те, що подобається партнерші і для нього може стати відкриттям той факт, що його дії для вас – сексуальне насильство.

У випадку, коли мова йде не про партнерське непорозуміння у сексуальному житті, а про сексуальне насильство, необхідно:

 • зателефонувати за номером «102», викликати поліцію та скласти письмову заяву про вчинення кримінального правопорушення. У заяві потрібно коротко та чітко описати всі обставини та деталі ситуації.
 • Звернутися до лікаря якнайшвидше, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження та визначити ступінь їх тяжкості.

Часто жінки та дівчата вважають, що нічого особливого не сталося, вони соромляться звертатися по допомогу до спеціалістів. Але мова йде про здоров’я жінки чи дівчини –як фізіологічне, так і психологічне. Тому якщо відверте спілкування з партнером не допомагає і домашнє сексуально насильство продовжує псувати життя – обов’язково звертайтеся по допомогу.

Ви можете звертатися за номерами телефонів державних «гарячих ліній»:

 • Національна гаряча лінія з питань запобігання домашнього насильства 0 800 500 005, або з мобільного 116-123 (працює цілодобово);
 • державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 1547;
 • координаційний центр з надання безкоштовної правової допомоги – 0 800 213 103.

Якщо ви зіткнулися з психологічними бар’єрами – зверніться по допомогу до психолога. Це варто зробити. Не думайте, що це не соромно чи принизливо. Зовсім ні. Фахівець допоможе вам розібратися із власними почуттями та пережити наслідки сексуального насильства.

Ознаки сексуального насильства:

 • проникнення в тіло жертви статевим органом або будь-яким стороннім предметом без згоди постраждалої особи (жертви);
 • психологічний тиск та погрози з метою примушування до статевого акту;
 • примушування та домагання без проникнення в тіло;
 • примушування до перегляду фільмів порнографічного характеру, акту онанізму або орального акту;
 • демонстрація статевого акту.

Статевий акт повнолітньої особи з дитиною до 16 років, незалежно від її згоди, є сексуальним насиллям над дітьми та підлягає кримінальній відповідальності. У вчиненні сексуального насилля завжди винен кривдник, а не постраждала особа (жертва).

Якщо ви постраждали від сексуального насильства, перше, що слід зробити:

 • йти у безпечне для вас місце (до людей, яким ви довіряєте – до родичів чи подруги);
 • звернутися до поліції (102) за фактом вчинення правопорушення;
 • не митися та не змінювати одяг, у якому ви були в момент вчинення сексуального насильства – докази насильства залишаються на тілі та на одязі, їх має дослідити поліція;
 • звернутися до лікаря для обстеження та перевірки стану організму, виключення можливої вагітності (це варто зробити в першу добу після насильства);
 • шукати підтримки у людей, яким ви довіряєте, звернутися по допомогу до психолога та юриста.

Сексульне насильство – найскладніший вид насильства. Окрім тілесної шкоди, людина отримує низку психологічних травм:

 • Виникають абсолютно різні емоції: плач, сміх, гнів. Емоції можуть змінювати одна одну з неймовірною швидкістю.
 • Відчуття власної провини в тому, що сталося. Часто жінки та дівчата, що страждають від домашнього насильства, впевнені в тому, що самі «довели кривдника до такої поведінки».
 • Проблеми із сном: жахливі сновидіння та порушення режиму сну. Панічні атаки.
 • Постійно згадується акт насилля.
 • Знижується самооцінка та довіра до себе та оточуючих.
 • Виникає відчуття, що ви нікому не потрібні, навіть ненависть до себе.
 • Надмірний гнів чи злість, інколи – бажання покарати кривдника.

Якщо своєчасно не звернутися по допомогу, психологічні проблеми особи, постраждалої від сексуального насильства будуть накопичуватися, навіть можуть з’являтися думки про самогубство. Жертви сексуального насильства, які працюють з психологами, нерідко зізнаються, що ще довгий час після після цього відчувають проблеми із подальшим сексуальним життям, навіть з іншим партнером.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує реалізацію проєкту «Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху», що реалізується у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих» за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Звертайтеся через віджет на сайті громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» se.org.ua щоб отримати консультації психолога та юриста – перекладач жестової мови допоможе вам.

Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.

Читайте також