Стали свідком насильства, що робити

Закон про запобігання та протидію домашньому насильству в Україні прийняли кілька років тому, з 1 січня 2020 діє нова редакція цього Закону. Але, на жаль, кількість випадків насилля від цього не зменшується. Щороку фіксуються тисячі випадків насильства у родинах. За статистикою кожна п’ята жінка нашої країни потерпає від тиранії вдома. Потерпілі особи (жертви) бояться розповісти родичам чи друзям про насильство, бояться подавати заяву на кривдника у поліцію. Коли терпіння закінчується, потерпілі особи таки викликають поліцію та пишуть заяву про вчинення насильства. Але складається дивна ситуація: домашніх насильників карають рідше тільки тому, що потерпілі особи (їхні жертви) бояться розповісти про це. На допомогу в таких випадках можуть прийти свідки насильства: фізичного, психологічного, економічного чи сексуального.

Що робити, якщо на ваших очах вчиняється насильство?

  • По-перше, поцікавтеся у постраждалої особи, чи потрібна їй допомога та як вона почувається. Жертві сексуального насилля допомога потрібна обов’язково. Спонукайте її одразу звернутися до лікаря, не приймаючи душ та не знімаючи одяг, адже інакше жодних доказів не буде.
  • По-друге, викличте поліцію (102) та наголосіть кривднику що за насильство передбачено покарання (зокрема, у випадках домашньої тиранії).
  • По-третє, дочекайтеся прибуття поліції разом з жертвою і оформіть заяву. Ваші слова, як свідка, матимуть велике значення.
  • Якщо насильство вчинили на очах у дитини, необхідно також написати заяву в службу по справах дітей.
  • У випадку домашнього насильства поцікавтеся, чи є жертві куди піти. Запропонуйте зателефонувати на Національну «гарячу лінію» з попередження та протидії домашньому насильству: 0 800 500 335 зі стаціонарного телефону та 116 123 з мобільного(«гаряча лінія» працює цілодобово, безкоштовно та анонімно).

ВАЖЛИВО: заяву слід писати, навіть якщо кривдик втік.

Якщо у вас є відео з фрагментами насилля - не поспішайте викладати його в соціальні мережі, спочатку надайте всі свідчення та матеріали до поліції.

Якщо за дверима квартири сусідів ви чуєте крики про допомогу, звуки, схожі на насилля – викликайте поліцію (телефонуйте 102). В особливих випадках працівники поліції мають право без рішення суду проникнути в квартиру/дім та зафіксувати насильство. В таких випадках кривднику випишуть терміновий заборонний припис, за яким насильник не може бачитися з постраждалою особою (жертвою) до 10 днів та не може відвідувати місце її проживання.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує розповідати про дії у випадках прояву насильства та як протидіяти йому. Ми реалізуємо проєкт «Країна без бар’єрів для нечуючих. Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху» за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Звертайтеся через віджет на сайті громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» se.org.ua щоб отримати консультації психолога та юриста - перекладач жестової мови допоможе вам.

Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.

Читайте також