Як розпізнати насильника (аб’юзера) на початку відносин

Кохання, любовні відносини та одна лише згадка про них часто викликають у людей посмішку, ніжність та теплі спогади. Але так само часто кохання асоціюється з болем, травмами, домашнім насильством та аб’юзивними стосунками. Термін «аб’юзер» означає «насильницькі стосунки або взаємини, в яких одна людина порушує особисті кордони іншої, принижує, допускає жорстокість в спілкуванні та діях для придушення волі жертви». Тобто аб’юзер (фактично – насильник, тиран) – це той партнер у відносинах двох людей, який домінує над іншою особою (жертвою), принижує її та вчиняє над нею психологічне, фізичне чи інше насильство.

Відносини між двома партнерами (де один – «тиран», а другий – «жертва») – досить розповсюджене явище. Тиранами (аб’юзерами) можуть бути батьки, бабусі, дідусі, навіть начальник на роботі чи людина, що зустрілася вам у потязі та принижує вас.Кривдника розпізнати легко: це людина, яка хоче образити, принизити, нашкодити та показати свою правоту там, де її немає. Коли ви зустрічаєтесь з такими тиранами (аб’юзерами) – треба йти від них та розривати такі відносини.Якщо ж мова про любовні відносини, шлюб – тут складніше. З одного боку - тебе люблять і оберігають. З іншого – все забороняють. Як розпізнати в коханій людині потенційного кривдника?

Тема насильства – одна з тих, які найбільше замовчуються в суспільстві. Саме тому громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» реалізує проєкт «Країна без бар’єрів для нечуючих». Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху», адже жінки, особливо ті, що мають порушення слуху, часто не знають як себе захистити в ситуаціях, коли стикаються з фізичним, психологічним, сексуальним чи економічним насильством.

Найголовніша ознака насилля – регулярність. Одиничний випадок гучної сварки чи образа – це ще не насильницькі відносини. Але придивіться до свого партнера уважніше і зробіть висновки, можливо, ваш партнер поводиться так? Бо це прямі ознаки насильника:

  • Критиколюб. Дуже любить критикувати: усе, всіх і завжди. Може критикувати партнера за поганий вигляд, несмачну їжу чи неправильну ходу. Догодити такій людині неможливо. Причому не важливо, чи насправді партнер має такі недоліки. Також якщо ваш партнер критикує людей навколо, а вас ні – це теж сигнал. Якщо для нього всі «не такі», скоріш за все, і ви теж, просто поки що він про це не каже.
  • Моя власність. Якщо раніше, до стосунків, ви належали самі собі, то насильник (аб’юзер) дуже швидко змінить цю ситуацію. Він не даватиме вам часу на себе та власного простору. Він буде постійно з вами, буде читати ваші смс в соціальних мережах, буде хапатиме за руки та обмежувати. Він буде говорити, що робить це від щирого серця, прагне вас захистити. Втім, ні до чого доброго така поведінка на призведе.
  • Повний контроль. Де ви? З ким? Чому? Як довго? Коли збираєтеся додому? Всі ці питання насильник (аб’юзер) буде ставити партнеру щодня. Якщо ви на роботі – у кривдника все одно будуть виникати сотні запитань та претензій до вас. Найгірший сигнал – відстеження вашого місцеперебування. Тиран (аб’юзер) буде говорити, що він просто переживає та піклується про вас, але ви маєте навчитися відрізняти - що це - інтерес партнера чи тотальний контроль. Якщо ви мусите звітувати партнеру про кожен свій крок – це тиранія (насилля/аб’юз).
  • Кому ти потрібна, окрім мене? Найчастіше від кривдника ви почуєте про його неземну любов та бажання бути вашим на всі 100%. Він буде стверджувати, що ви нікому не потрібні, окрім нього, та ніхто і ніколи не полюбить вас так, як він. Це ознака бажання тирана (аб’юзера) прив’язати вас до себе. Втім, якщо кожного дня повторювати таке жінці, вона може повірити в це, ще й житиме з постійним відчуттям страху втратити людину, яка, насправді, вчиняє психологічне насильство.
  • Забороняю бачитись. Типові заборони кривдника (аб’юзера) – це заборони зустрічатися з рідними, близькими чи друзями. Кривдник доводить вас до стану, в якому він єдиний залишиться для вас найближчою людиною. Справді, до кого ви зможете звернутися чи піти, якщо стосунки з рідними, близькими чи друзями будуть розірвані?
  • Ти зраджувала? Насильники (аб’юзери) постійно підозрюють та звинувачують партнера у зраді. Зазвичай це безглузді дорікання. Часто трапляється, що кривдник сам зраджує і це спонукає його думати про можливу зраду партнера. Ревнощі можуть стати поштовхом для фізичного та інших видів насильства.
  • Де гроші? Кривдник буде вимагати від своєї жертви звітувати про кожну витрачену копійку та навіть обмежувати вас у витрачанні грошей. Мова може йти навіть про гроші, які ви заробили самостійно і якими маєте повне право розпоряджатися на власний розсуд.

Насилля (тиранія, аб’юз) – це не тільки погрози, лайка, звинувачення та побиття. Це найгірші прояви насилля. Все може початись з банального «Куди ти так нафарбувалась?» чи «Щоб о 9 годині вечора була вдома». Якщо ви помітили у своєму партнерові ознаки, на які ми радили звернути увагу – то сигнал про насилля над вами (тиранію, аб’юз), яке у часто закінчується втечею, судами, синцями та покаліченим життям. А іноді навіть смертю. Як би не було важко припинити такі стосунки – робіть це, допоки кривдник не встановив над вами повний контроль. Не дозволяйте принижувати та ображати себе.

Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує розповідати про дії у випадках проявів різних видів насильства (фізичного, психологічного, сексуального та економічного) та як протидіяти йому. Ми реалізуємо проєкт «Країна без бар’єрів для нечуючих. Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху» за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.

Звертайтеся через віджет на сайті громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» se.org.ua щоб отримати консультації психолога та юриста - перекладач жестової мови допоможе вам.

Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.

Читайте також