Насильство – це не тільки про побиття та нанесення фізичної шкоди. Насильство – це грубі висловлювання, тиск, заборони. Міністерство соціальної політики України провело дослідження, яке показало, що від різних видів насильства потерпає кожна п’ята українка. Це прикра статистика. Серед цих жінок є й жінки з порушенням слуху, яким ще важче, адже вони не можуть пояснити свою проблему без допомоги перекладача жестової мови, а в деяких випадках навіть не знають, куди звертатися.
Які види насильства бувають, та як розпізнати у звичайному реченні від близької людини прояви насильства?
Всього є 4 види насильства: фізичне, економічне, сексуальне та психологічне.
Психологічне насильство – спосіб, у який кривдник (часто член сім’ї) принижує, ображає та знецінює близьку людину.
Інша розповсюджена форма психологічного насилля в родині – свідоме ігнорування почуттів або потреб членів родини, які потребують допомоги та захисту. Найчастіше це діти та члени родини поважного віку (пенсіонери).
Ознаки психологічного насильства:
- словесні образи, приниження, звинувачення;
- контроль всіх дій постраждалої особи (жертви);
- маніпулювання, жорстка критика;
- обрАзи та нецензурна лексика (лайка);
- покарання у формі ігнорування;
- погрози покарати, погрози життю та здоров’ю людини;
- заборона висловлювати власну думку;
- заборона зустрічатися та спілкуватися з близькими та родичами;
- «припинення» стосунків з метою, аби особа (жертва) відчула себе винною;
- перегляд телефонних дзвінків, повідомлень, поштової скриньки, соціальних мереж;
- знецінення та загальний контроль;
- переслідування, залякування;
Часто постраждала особа (жертва) вважає таку поведінку нормальною, списуючи все на ревнощі або особливості характеру партнера. Але слід розуміти, що навіть ревнощі свідчать про проблеми в стосунках та наявність психологічних проблем у ревнивця.
Однією з найголовніших особливостей психологічного насильства є його повторення. Якщо таке трапилось одного разу у вас вдома - будьте впевнені, що це буде повторюватися, далі - більше.
Варто також розуміти, що одиничні випадки серйозних сварок та конфліктів у родині – це не психологічне насильство. Психологічне насильство має специфічні ознаки: це постійне приниження, погрози та обзивання. Посеред сварки чи просто під час сніданку, коли всі начебто у гарному настрої.
Припинити психологічне насильство можна різними способами:
- розмова із кривдником: можливо, обговорення всіх деталей стосунків між партнерами дійсно змінить ситуацію, але у більшості випадків – така розмова не вирішує всі проблеми, які назбиралися;
- розрив стосунків.
Звертайтеся за допомогою до поліції(102), або на гарячу лінію для жертв домашнього насильства 15-47 (цілодобово та безкоштовно).
Громадська організація «Громадський рух «Соціальна єдність» продовжує реалізацію проєкту «Протидія насильству щодо жінок з порушенням слуху», що реалізується у рамках програми «Країна без бар’єрів для нечуючих» за підтримки Фонду соціального захисту інвалідів, Міністерства соціальної політики України та Міністерства внутрішніх справ України.
Звертайтеся через віджет на сайті громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» se.org.ua щоб отримати консультації психолога та юриста - перекладач жестової мови допоможе вам.
Слідкуйте за новинами громадської організації, щоб не пропустити нічого важливого.